V Praze se uskutečnil kulatý stůl k problematice mezinárodního zdaňování v kontextu ČR
Právě probíhá Kulatý stůl, na kterém je hlavním tématem zavedení společného konsolidovaného základu daně z příjmu právnických osob včetně diskuse o dopadu na daňové příjmy v ČR.
Účastníky workshopu přivítala prezidentka KDP ČR Petra Pospíšilová a také Stanislav Kouba, ředitel odboru Daně z příjmů z MF ČR. Prezidentka v úvodu uvedla, že tento způsob debaty vítá a to především její otevřený přístup a zapojení širší skupiny odborníků z řad odborné veřejnosti businessu a veřejné správy. Zmínila také, že v aktuálních diskusích k tomuto tématu občas unikají některé souvislosti např. kdo stanovuje pravidla zdanění, protože to nejsou ani společnosti ani daňoví poradci. Stanislav Kouba konstatoval, že se jedná o problémy související s obecnou globalizací a elektronizací. Domnívá se, že problémy, které se nyní řeší na úrovni velkých korporací, se budou, v horizontu 10 let, řešit i na úrovni menších subjektů, resp. živnostníků.
Lukáš Moravec z České zemědělské univerzity v Praze, který otevřel první diskusní panel, se domnívá, že je vhodné rozlišit mezi nelegálním daňovým plánováním a mezi relativně běžným technikám, které jsou omezeny transferovými cenami a jejími pravidly.
Danuše Nerudová, garantka programu kulatého stolu z Mendelovy univerzity v Brně, uvedla, že klíčovým pojmem Evropské komise je udržitelnost daňového systému, což naráží na řadu obecných problémů. Na workshopu vystoupil i Martin Jareš z Ministerstva financí ČR, který mimo jiné zmínil, že korporátní mezinárodní daňová optimalizace nikdy nebyla tak vysoko na politické agendě, jako je dnes. Proto je důležité o těchto věcech veřejně debatovat, přesto, že v této chvíli bezprostředně nedopadají na chování firem v ČR. Znalost očekávaných trendů a blízkého budoucího vývoje však bude i pro praxi daňových poplatníků nesmírně důležitá.