Podrobné informace o zkouškách

Publikováno 07.12.2024

Daňovým poradcem se může stát fyzická osoba, která splňuje podmínky zákona č. 523/1992 sb., o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců ČR, a která složí kvalifikační zkoušku. 

Z čeho se zkouška skládá? 

Kvalifikační* zkouška se skládá ze dvou písemných částí a ústní části. Podmínky vykonání zkoušky jsou dány zákonem č. 523/1992 Sb. a Zkušebním řádem KDP ČR.

Termíny a obsah zkoušky jsou uvedeny v samostatném odkazu "Termíny a obsah".

Přijetí žádosti o vykonání zkoušky 

Podmínky a náležitosti přihlášky ke kvalifikační zkoušce jsou uvedeny v samostatném odkazu "Přihláška".

Komora potvrdí písemně přijetí žádosti o vykonání kvalifikační zkoušky a zašle výzvu k úhradě poplatku. Potvrzení a výzva k úhradě jsou zasílány e-mailem.

Kolik stojí vykonání kvalifikační zkoušky?

Poplatek za kvalifikační zkoušku nebo její části konané v jednom zkušebním období je stanoven Zkušebním řádem KDP ČR ve výši 10.000 Kč a je splatný nejpozději 20 dnů před konáním kvalifikační zkoušky nebo její části. Poplatek je hrazen na účet Komory daňových poradců ČR, UniCreditBank Czech Republic, a.s., č. ú. 2107491443/2700.

Variabilním symbolem je číslo výzvy k úhradě platby za zkoušku. Výzvu k úhradě obdrží žadatel spolu s potvrzením o přijetí žádosti o vykonání kvalifikační zkoušky, které Komora zasílá elektronicky na emailovou adresu uvedenou ve formuláři žádosti o vykonání zkoušky. 

Výzva k úhradě poplatku za kvalifikační zkoušku je vystavena uchazeči na adresu trvalého bydliště uchazeče, který se ke kvalifikační zkoušce hlásí. Adresu výzvy není možné měnit. Poplatek není zdanitelným plněním, je placen podle zkušebního řádu a zákona č. 523/1992 Sb., o daňovém poradenství a KDP ČR. Proto nebude následovat faktura ani jiný účetní nebo daňový doklad. 

Pozvánka ke zkoušce

Komora uvědomí žadatele písemně o místu a čase konání kvalifikační zkoušky nebo její části. 

Právní stav zkoušek 

Prezidium Komory daňových poradců České republiky schválilo právní stavy zkoušek:

  • písemné dílčí části kvalifikační* zkoušky v jarních termínech (JARO) jsou k právnímu stavu účinnému k 1. 1. daného roku,

  • písemné dílčí části kvalifikační* zkoušky v podzimních termínech (PODZIM) jsou k právnímu stavu účinnému k 1. 7. daného roku, 

  • ústní části obou zkušebních termínů jsou k účinnému právnímu stavu v době konání zkoušky.

Průběh dílčích částí zkoušky

Písemné části

Každá dílčí písemná část kvalifikační* zkoušky obsahujte 3-4 samostatné praktické příklady a teoretický test. Pro úspěšné absolvování písemné části zkoušky musí žadatel dosáhnout minimálně 50 % možných bodů z každého praktického příkladu a 50 % možných bodů teoretického testu. Na vypracování písemné práce má žadatel v jednom dni maximálně 5 hodin.

V průběhu písemné části zkoušky může žadatel použít jako pomůcky sbírky právních a jiných předpisů, sbírky soudních nebo jiných rozhodnutí, časopiseckou a knižní literaturu. Není možné použít prostředky výpočetní techniky kromě kalkulátoru a rovněž není možné použít komunikační techniku zejména mobilní telefon nebo chytré hodinky. Uchazeči mohou mít u písemné zkoušky vytištěné originály daňových tiskopisů (formuláře přiznání, pokyny) ze stránek finanční správy a příručku ESM (svázanou).

Úspěšně složená písemná část zkoušky má platnost 24 měsíců ode dne složení.

Ústní část

K ústní části zkoušky může žadatel postoupit pouze s platnými oběma dílčími písemnými částmi.

Ústní část zkoušky prověřuje, zda je uchazeč schopen aktivně provozovat profesi daňového poradce. Uchazeč by měl prokázat, že se dokáže orientovat v daňové problematice, zná rozsah problematiky a ví v kterých textech právních předpisů řešení problematiky hledat.  Uchazeč má možnost nahlédnout do publikace „Daňové zákony a účetnictví“, která je k dispozici ve zkušební místnosti.

Zkušební komise prověří uchazeče z orientace v 5 různých odborných oblastech, a to:

  1. oblast: profesní a související předpisy

  2. oblast: správa daní

  3. oblast: daň z přidané hodnoty

  4. oblast: daň z příjmů buď právnických nebo fyzických osob

  5. oblast: jedna z dalších odborně souvisejících oblastí jako je účetnictví, daň z příjmů buď fyzických či právnických osob (odlišně od zaměření ve 4. oblasti), jedna z majetkových daní, spotřební a energetické daně.

Konkrétní čas, v němž se má uchazeč dostavit, je uveden v pozvánce. Zkoušení jednoho uchazeče trvá cca 30 až 60 minut, komise se následně radí a sdělí výsledek zkoušky uchazeči.

Žadatel, který neúspěšně absolvuje ústní část, může tuto část opakovat, pokud má k datu jejího opakování platné všechny písemné části zkoušky.

Místo konání zkoušek

Kvalifikační* zkoušky se konají pouze v Brně.

Tradičním místem konání písemných částí kvalifikační* zkoušky je OREA Congress Hotel Brno, Křížkovského 458/47, Brno. V termínech, kdy kapacita prostor hotelu (a to především s ohledem na aktuální protiepidemická opatření) nepostačí pro všechny přihlášené uchazeče, může kvalifikační* zkouška probíhat paralelně i v jiných zařízeních obdobného typu v rámci Brna. Uchazeči jsou o rozdělení do zkušebních místností informováni emailem.

Ústní část kvalifikační* zkoušky se zpravidla koná v sídle Komory daňových poradců ČR, Kozí 4, Brno. Rozdělení žadatelů o vykonání zkoušky do jednotlivých zkušebních místností je v den zkoušky vyvěšeno v přízemí budovy.

Výsledky zkoušky

Výsledky zkoušek

Z důvodu zabezpečení a personifikace naleznou uchazeči výsledek svých kvalifikačních zkoušek na interním webu, kam mají přístup pod svým přihlášením.

Uchazeč zde nalezne informace jak ke stavu své aktuální přihlášky ke zkoušce, tak např. k platbě poplatku. Pokud uchazeč uhradil poplatek a ve svém osobním profilu k aktuálnímu termínu kvalifikační zkoušky tuto úhradu nemá zobrazenu, pak je možné kontaktovat  kancelář Komory. U prezence kvalifikační zkoušky nemohou být řešeny nesrovnalosti s úhradou poplatku!

Uchazeči ve svém osobním nastavení mají po kvalifikační* zkoušce přístup k zadání a vzorovému řešení dílčí písemné části kvalifikační* zkoušky, které se účastnili, k celkovému a k vlastnímu dosaženému bodovému hodnocení jednotlivých příkladů a testů dílčí části a současně i ke svému celkovému výsledku této dílčí části.

Uchazeči, kteří neuspějí u dílčí písemné části zkoušky a jejich bodové hodnocení u jednoho či maximálně dvou příkladů je na samé hranici úspěšnosti, mohou požádat zkušební komisi o přezkoumání hodnocení písemné práce v dané části. Žádost formou dopisu zašle uchazeč na adresu Komory. Prezidium Komory stanovilo pro přijímání žádostí o přezkoumání hodnocení písemné práce lhůtu 15 dnů po zveřejnění výsledků zkoušky v uzavřené oblasti na webových stránkách Komory.

Pokud je uchazeč přihlášen k ústní části kvalifikační* zkoušky a současně má platné obě dílčí písemné části zkoušky, pak se mu v jeho osobním profilu zobrazí také přihlášení k ústní části, místo, termín a čas jejího konání.

Komora vyrozumí uchazeče o výsledku kvalifikační* zkoušky nebo její části a příp. také o výsledku přezkumu písemné práce poštou, nebo zprávou do datové schránky fyzické osoby (FO nepodnikatele).

*platí obdobně pro žadatele o vykonání rozdílové zkoušky (konané v rámci řízení o uznání kvalifikace daňových poradců z EÚ), rozsah rozdílové zkoušky je konkretizován v rozhodnutí o kompenzačním opatření

Mohu být od zkoušky nebo její části osvobozen? 

Pouze pokud jste auditor vykonávající dle zákona o auditorech auditorskou činnost,  pak můžete požádat o uznání části zkoušky na daňového poradce. Dle Směrnice k osvobození od části kvalifikační zkoušky, schválené Prezidiem Komory daňových poradců ČR,  můžete skládat kvalifikační zkoušku, jejíž součástí nebude příklad a teoretické otázky z účetnictví v dílčí písemné části zkoušky a otázky z účetnictví u ústní části zkoušky. Doba dílčí písemné části zkoušky u uchazeče osvobozeného od účetnictví se zkrátí z pěti na tři a půl hodiny. Poplatek za vykonání kvalifikační zkoušky na daňového poradce není v případě osvobození krácen a hradí se v plné výši.

Co je tedy třeba prakticky udělat pro případné uznání a jak má vypadat vaše žádost o osvobození? Po žadatelích - auditorech je vyžadováno, aby zaslali svoji žádost o uznání části kvalifikační zkoušky na daňového poradce na předepsaném formuláři spolu s kopií osvědčení auditora, přičemž tato kopie nemusí být úředně ověřená, stejně jako nemusí být ověřený podpis na vlastní žádosti. Žádost o osvobození od části kvalifikační zkoušky přiložte jako přílohu žádosti o vykonání kvalifikační zkoušky.

Pokud u zkoušek neuspějete a rozhodnete se konat kvalifikační zkoušku nebo její dílčí část znovu v dalším zkušebním období, pak k novému termínu zkoušek podáte znovu žádost o osvobození od části kvalifikační zkoušky spolu s přihláškou na zkoušku.

Formulář pro osvobození od účetnictví najdete na konci tohoto článku.
 
 

Kontakt

Komora daňových poradců ČR
Kozí 26/4
602 00 Brno

Datová schránka: ng6adi3
E-mail: kdp@kdpcr.cz

Často kladené otázky 

Kdo vám odpoví na případné další otázky ohledně kvalifikačních zkoušek?

Kontaktní údaje na osoby z kanceláře Komory odpovědné za organizaci a průběh kvalifikačních zkoušek naleznete v oddělení Kontakt.

 

Název souboru Velikost
Formulář pro osvobození od účetnictví 34KB Stáhnout