Tax Policy Report z dílny CFE shrnul to nejvýznamnější v oblasti daní v rámci EU
CFE Tax Advisers Europe na přelomu ledna a února zveřejnila EU Tax Policy Report. Jedná se o publikaci, která shrnuje období posledního půlroku (tedy časový úsek od července 2018 do prosince 2018) a poskytuje evropským daňovým poradcům detailní analýzu vývoje daňové politiky na poli Evropské unie. Obsahuje také přehled vybraných judikátů Soudního dvora Evropské unie a rozhodnutí Evropské komise pokrývající druhou polovinu loňského roku.
Ačkoliv se tak podle nižšího počtu návrhů Evropské komise v porovnání s prvními šesti měsíci roku 2018 mohlo zdát, nebyla druhá polovina loňského roku v oblasti daňových novinek o nic chudší. To je dáno především tím, že veškerá pozornost Rady Evropské unie pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) byla soustředěna na progres v jednáních ohledně návrhů již existujících. Program rakouského předsednictví Evropské unii si předsevzal koncentrovat se na zdanění digitální ekonomiky, tzv. definitivní režim DPH a společný základ daně z příjmů právnických osob. Detailnější rozbor pokroku ve zmiňovaných daňových oblastech během funkčního období Rakouska, jakožto předsedajícího státu, pak souhrnně zachycuje zpráva ECOFINU.
Z diskuzí ke společnému základu daně z příjmů právnických osob a jeho vlivu na státní příjmy vyplynulo, že dopad směrnice by byl pro státy výhodnější, kdyby pravidla bylo možné vztáhnout na veškeré právnické osoby. Řada zástupců států s tímto postupem však zásadně nesouhlasí. Státy se podle všeho neshodnou ani na tom, zda mají být ve směrnici zahrnuty daňové pobídky, ani na konceptu stálé provozovny v členském státě.
V oblasti tzv. digitální daně byl jednání veden nespočet, avšak ani na tomto poli nebylo možno dobrat se řešení.
Okamžikem, který určitě stojí také za zmínku, je vyjádření předsedy Evropské komise, Jeana-Clauda Junckera, které učinil v rámci prohlášení o stavu Unie. Ten oznámil, že Evropská komise bude zkoumat okruhy (ve vztahu k daňovým záležitostem), u kterých by mohlo dojít ke změně ve způsobu hlasování, tj. k přechodu hlasování kvalifikovanou většinou, a to na základě závěrečných ustanovení Smlouvy o Evropské unii. V této věci zveřejnila v polovině ledna 2019 Evropská komise vlastní dokument shrnující čtyři nejdůležitější kroky, které by zajistily, aby byla změna způsobu hlasování nejen možná, ale i hladká. CFE uvádí, že vývoj této otázky bude jednou z absolutních priorit, které je potřeba nadále sledovat.
Závěrem je na místě dodat, že autory představované publikace jsou Aleksandar Ivanovski a Brodie McIntosh a naleznete ji volně ke stažení na internetových stránkách CFE. Vydání obdobného souhrnného materiálu pro první pololetí roku letošního, je plánováno na červenec 2019.