Rozhovor s Tomášem Broklem
V rámci natáčení komorových podcastů vznikl i rozhovor s Tomášem Broklem. Tomáš je daňový poradce, zkušební komisař a člen Sekce mladých daňových poradců.
duben 2022, rozhovor připravil Matěj Nešleha.
Tomáši, proč ses rozhodl právě pro daně?
Když jsem se rozhodoval, kam půjdu na střední školu, tak jasným cílem byla obchodní akademie. Byla to Československá akademie obchodní Dr. Edvarda Beneše. Pražáci ví, že se jedná o „Resslovku 8“. Po maturitě jsem zamířil na Vysokou školu ekonomickou v Praze na obor účetnictví. Postupně jsem ale zjistil, že mě to táhne spíš k daním, i když mým hlavním oborem po celou dobu studia bylo účetnictví.
Je pravda, že jsi na zkoušky na daňového poradce šel již na vysoké škole? Jak tvoje příprava probíhala?
Ano, to je pravda. Zkoušek jsem se poprvé zúčastnil na podzim roku 2015 ještě jako student navazujícího studia. Nebudu lhát, napoprvé to byl lehký propadák. Dokonce mě zradila moje nejoblíbenější daň – daň z přidané hodnoty. Vyvedla mě rychle z omylu, že to bude snadné J. Trochu jsem se asi spoléhal na to, že budu moct jednoduše těžit z toho, co jsem pochytil na přednáškách, které jsme měli na vysoké škole, protože je přednášeli odborníci, sami daňoví poradci a také zkušenosti nabyté z praxe a samostudium. Ale to samo o sobě nestačilo. Napodruhé jsem pak navštěvoval ještě přípravné kurzy na zkoušky organizované Komorou, a to mi moc pomohlo a můžu to vřele všem kandidátům doporučit. Na podruhé jsem již byl úspěšný v obou částech a v roce 2016 jsem se stal daňovým poradcem. Tou dobou jsem již v oboru daní začal pracovat a v lednu 2017 úspěšně zakončil studium na vysoké škole.
Věnuješ se v současné době více daním, nebo účetnictví? Co tě baví víc?
Určitě mě více baví daně. Je to vyvíjející se obor. Někdy až moc rychle. Sledovat změny a novinky a využívat je v praxi je často hodně složité. Pokud člověk tyto novinky nepoužívá dennodenně v praxi, je velmi složité si je pamatovat.
Kde v současné době působíš? Máš nějakou vlastní kancelář?
Od roku 2020 mám vlastní daňově poradenskou společnost, ve které poskytuji jak účetní, tak i daňové služby malým a středním klientům.
Dokážeš si představit, že bys dnes dělal něco úplně jiného než daně? Bavila by tě nějaká jiná práce? Myslím, že bych u daní zůstal. Neměnil bych. Prozatím. Ovšem člověk nikdy neví, co mu život přinese.
Jak se ti daří skloubit profesní a osobní život? Prozradím na tebe, že máš rodinu a jedno dítě. Právě v roce, kdy jsem se osamostatnil, se nám narodila dcera, takže to bylo opravdu velmi náročné období a aby toho nebylo málo, do toho všeho přišel covid. V březnu 2020 shánět někde kancelář bylo prakticky nemožné, takže mi nezbylo nic jiného než pracovat z domova. Naštěstí, ještě než se dcera narodila, jsme se přestěhovali a mně se podařilo mít samostatnou kancelář. Ale i tak je to velmi náročné vybalancovat čas, který trávím s rodinou, a který chci věnovat práci. Kancelář „pár schodů daleko“ je výhoda, ale velmi snadno to může sklouznout k tomu, že je to tak blízko, že tam trávím víc času, než je mi milé.
Co ti pomáhá si vyčistit hlavu od daní? Máš nějakého koníčka?
Dříve jsem hodně hrál fotbal, pak jsem přešel na fitness. Ale asi je na mě vidět, že to již nějaký čas neprovozuji. Teď se snažím s jedním kamarádem chodit na badminton a pravidelně chodím s rodinou na procházky. Dal jsem si do nového roku své tradiční předsevzetí, že zhubnu. Nicméně nejdůležitější je právě najít optimální rovnováhu pro čas strávený s rodinou a v práci.
Tomáši, ty jsi také zkušební komisař Komory. Jak ses k tomu dostal a jak bys popsal tuto svoji roli?
Musím říct, že je to velmi zajímavá zkušenost podívat se na zkoušky „z druhé strany“. Začalo to tím, že jsem začal připravovat příklady k dani z přidané hodnoty na simulaci zkoušek, které Komora pořádá pro některé společnosti. Po několika letech jsem byl osloven Komorou a oficiálně jsem byl jmenován komisařem v lednu 2021. Ústních zkoušek jsem se ještě jako komisař nezúčastnil. Tato zkušenost mě teprve čeká a mám z toho velký respekt, protože sám jsem to jako uchazeč prožíval velmi intenzivně.
Zajímalo by mě, jak vnímáš ostatní poradce. Představují spíše partnery, anebo konkurenci?
Kolegové, daňoví poradci, jsou pro mě zpravidla inspirací. Jsem velmi rád za existenci Diskusní skupiny mladých daňových poradců, kde si s kolegy vyměňujeme své zkušenosti, řešíme aktuální daňové otázky a naše zasedání vždy končíme neformálním posezením, takže se dostáváme i do přátelské roviny.
Naopak před pár lety, na prahu mé kariéry daňového poradce, jsem se pracovně potkal s jednou starší kolegyní a jedním starším kolegou, kteří při předání vizitky oba neopomněli jízlivě vyzdvihnout „vysoké číslo mého osvědčení.“ Tyto situace mne dost mrzely.
V posledních letech mám však veskrze dobré zkušenosti s kolegy. Jak už to bývá kdykoliv, kdekoliv a v čemkoliv, je to o lidech, se kterými se potkáte. Kolegy považuji za partnery, někdy se z nich však mohou vyklubat tvrdí protivníci.
Co pro tebe představuje digitalizace? Jdeš tomu naproti, nebo se spíše bráníš? Jak se to konkrétně dotýká tvé kanceláře?
Díky covidu digitalizace v naší profesi značně zrychlila. Před covidem se běžně stávalo, že klient trval výhradně na osobní schůzce a nebyl ochoten řešit své záležitosti přes internet. Skříně plné šanonů samozřejmě v kanceláři ještě mám. Klienti začínají přecházet k internetovým platformám a aplikacím postupně, a tak nejde ono papírování opustit ze dne na den. Je to stále ještě běh na dlouhou trať, ale samozřejmě i já se snažím jít s dobou a vše, co je možné, řeším elektronicky.
Kromě toho, že působíš jako zkušební komisař, se ještě nějak angažuješ v Komoře daňových poradců?
Pozice zkušebního komisaře je v současné chvíli jediná, jak se v Komoře angažuji. Na psaní článků, publikací, či na přednáškovou činnost mi bohužel v současnosti nezbývá čas. Věřím, že jednou na to ten pravý čas nastane, a kromě toho se přemluvím k doktorandskému studiu na vysoké škole. Bavilo by mě pracovat se studenty a předávat jim své zkušenosti z praxe.
Děkuji za rozhovor.
Informace a odkaz na všechny natočené epizody a audiočlánky: www.kdpcr.cz/podcast-nadane