Pět rad, jak vybrat daňového poradce! Na kolik vyjde a co když udělá chybu?

Publikováno 02.03.2021
Autor: Ing. Radek Neužil, LL.M.

Zjednodušit papírování okolo daní a ušetřit čas, peníze i nervy dokáže schopný daňový poradce. Jak ho ale poznat? Poradí tajemník Komory daňových poradců Radek Neužil.

Kdo je daňový poradce?

Daňový poradce je odborník na problematiku daní, který se vyzná v daňových zákonech, daňovém právu i účetnictví. „Daňový poradce umí s úřady komunikovat elektronicky, navíc, profesní mlčenlivost zaručuje, že vztah daňového poradce a klienta je založený na důvěře a klient se tak nemusí bát na cokoliv zeptat,“ doplňuje Radek Neužil, tajemník Komory daňových poradců.

Kdo platí za chybu?

Nikdo není neomylný. Jenže pokud daňař udělá chybu, je za ni vůči klientovi zodpovědný. Jako daňový poplatník sice musíte doměrek a sankci uhradit vy, následně ale náhradu škody můžete požadovat po svém poradci. Ten musí být ze zákona na riziko způsobení škody pojištěný.

„Za škodu způsobenou poradcem, kterou by měl klientovi nahradit, se obecně považují zejména pokuty a penalizace za pozdní podání daňových přiznání či za pozdní úhradu daní, ale nikoli doměřená daň samotná,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco. Navíc by pak měl poradce spolupracovat při zjednání nápravy škody.

»Komora« je jistota

Daňového poradce hledejte v seznamu na webu Komory daňových poradců České republiky. Poradce registrovaný v »Komoře« má vždy evidenční číslo osvědčení daňového poradce. Musí mít vysokoškolské vzdělání, absolvovat odbornou zkoušku a sjednané pojištění odpovědnosti.

Firma nebo jednotlivec

Volit můžete mezi specializovanou firmou nebo samostatným daňovým poradcem. Jednotlivec má většinou nižší ceny, takže se vyplatí, když podnikáte sami nebo máte jen malou firmu.

Jaká je cena?

Hodinová sazba za práci poradce se pohybuje od 800 do 4000 Kč. Vzhledem k tomu, že se orientuje v možnostech slev, úlev, odpočtů i odčitatelných položkách, cena za jeho práci se vyplatí. Jednoduché daňové přiznání obvykle stojí 1500 až 3000 korun.

Délka spolupráce

Pokud si s poradcem navzájem »sednete«, uvažujte o delší spolupráci. Daňové zákony se stále mění a je dobré mít někoho, kdo je sleduje.

Místo

Daňového poradce je dobré mít »po ruce«. Vyhledat si odborníka v Komoře daňových poradců můžete přímo podle krajů i měst.

Díky daňovému poradci si můžete odložit termín podání daňového přiznání o tři měsíce. Musíte mu ale do konce března doručit plnou moc, kterou ho zmocníte k podání daňového přiznání. Pokud potřebujete, vyřídí daňový poradce i přehledy pro »sociálku« a zdravotní pojišťovnu.


Zdroj: Blesk.cz 02.03.2021 (06:13:12)