Nový IT problém vlády. Po registraci na očkování je přetížený i program na nájemné a gastro

Publikováno 19.01.2021
Autor: Ing. Tomáš Hajdušek

Po problémech se systémem na rezervaci očkování hlásí obtíže i systém v programu Covid-gastro. A to hned první den při svém spuštění. Formulář připravil perné chvilky pro řadu podnikatelů i daňových expertů, kteří se na sociálních sítích velmi rozhořčeně vyjadřovali směrem k ministerstvu průmyslu. To totiž spustilo nový program Covid-gastro na stejném systému jako Covid-nájemné, kde následně došlo také k přetížení. Problémy ale hlásí zájemci i v úterý.

Podpůrné programy pro podnikatele má v gesci ministerstvo průmyslu a obchodu, kde se poškození podnikatelé mohou o pomoc přihlásit. Covid-gastro je pak určen pro všechny uzavřené provozovny kvůli koronavirové nákaze. Hned v pondělí ale došlo k přetížení systému, protože zájem o tento program, který byl jako první určen pro restaurace a hospody, byl velmi vysoký.

Zájemci zejména kritizují nefunkčnost systému, kdy došlo ke zdlouhavým odezvám. Nahrání dokumentů trvá i několik hodin a stránky se stejně dlouho načítají. Někteří podnikatelé se pak po 4 hodinách dostali k dalšímu kroku, kde jim systém spadl a nepustil dál. Jednotlivé těžkosti pak popisovali na svých účtech na sociálních sítích, kde se ke stížnostem objevovaly i vulgarity.

Uživatelé si stěžovali také na to, že po spadnutí žádosti se musí vrátit znovu na začátek a vyplňovat ji znovu. Někteří tak ministerstvu průmyslu vzkazovali, že si na vyplnění žádosti zřejmě vezmou dovolenou.

Potíže ale nehlásili jen zájemci o Covid-gastro. Stejné problémy měl i stejný systém na program Covid-nájemné. To se například snažil vyplnit Vedoucí sekce správy daní a poplatku Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek.

Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu pro Echo24 je výpadek způsobený tím, že se systém přetížil. Resort Karla Havlíčka totiž spustil oba programy na stejném systému. „O program Covid – Gastro – Uzavřené provozovny je velký zájem. Jen první dvě hodiny od spuštění podávání žádostí znamenaly na 1 500 rozpracovaných žádostí. Přes zvýšený nápor informační systém žádosti průběžně přijímá, pro jistotu ale externí dodavatel informační systém ještě posílil,“ řekla pro Echo24 mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.Zdroj: Echo24.cz, 19.01.2021 (10:43:03)