Komora daňových poradců: Senát splnil svoji ústavní roli

Publikováno 11.06.2021
Autor: Ing. Bc. Jiří Nesrovnal

Již v dubnu jsme vás informovali, že v rámci schvalování návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, došlo ke zřejmé chybě. Součástí návrhu schváleného Poslaneckou sněmovnou bylo i navýšení základní slevy na druhé a další dítě. Bohužel však schválené částky (22 315 Kč na druhé dítě a 27 835 Kč na třetí a další dítě) nebyly dělitelné počtem měsíců kalendářního roku (12) beze zbytku. Pokud by návrh zůstal ve verzi schválené Poslaneckou sněmovnou, výrazně by to zkomplikovalo mzdovou evidenci a pro podnikatele by to představovalo zbytečné náklady například na úpravy softwaru. Ihned poté, co jsme tuto chybu zjistili, jsme dopisem oslovili všechny senátory s žádostí o opravu.

S radostí konstatujeme, že naše snaha dopadla na úrodnou půdu. Při středečním projednávání této novely v Senátu došlo k opravě. Sleva na druhé a další dítě bude nově dělitelná dvanácti, tzn. sleva na druhé dítě bude ve výši 22 320 Kč a sleva na třetí a další dítě 27 840 Kč. V Senátu bylo také schváleno, že uvedené změny se do mzdové evidence promítnou až od 1. 1. 2022 a nebude tak nutné narychlo upravovat mzdové programy a způsoby výpočtu mezd v průběhu kalendářního roku, což vždy přináší komplikace a zvýšené náklady. Senát tak splnil svoji ústavní roli a je mu za to dobré poděkovat. Doufáme, že tuto opravenou verzi Poslanecká sněmovna schválí.

Jsme rádi, že byly vyslyšeny naše odborné námitky, které se vždy týkají pouze daňových změn nikoli politických rozhodnutí, a nedojde tak ke zbytečným komplikacím v oblasti mezd. Do budoucna bychom však považovali za vhodné, aby byly podobné změny dopředu konzultovány s odbornou veřejností a nedocházelo tak k těmto zbytečným infarktovým situacím. Opakovaně v této věci nabízíme bezplatnou odbornou konzultaci nejen všem ministerstvům a státním orgánům, ale také všem politikům a politickým stranám. Mělo by být přece společnou snahou, a to zvláště v současné době, aby se daně zjednodušovaly a nikoli komplikovaly.

Jiří Nesrovnal
člen Prezidia a vedoucí Sekce DPPO


Zdroj: PARLAMENTNÍ LISTY 11.06.2021 (19:00:13)