Do konce února musí firmy nahlásit přeshraniční daňová uspořádání. Nejasnosti bude řešit soud EU

Publikováno 26.02.2021
Autor: Komora daňových poradců ČR

Na konci února vyprší lhůta pro ohlášení přeshraničních uspořádání, které vykazují znaky daňové optimalizace a jejichž počátek spadá do doby mezi červnem 2018 a červnem 2020.

Upozornila na to poradenská společnost BDO. Finanční správu musí o uspořádáních informovat jejich zprostředkovatelé, případně samotní daňoví poplatníci. Oznamovací povinnost vyplývá z normy EU známé jako „směrnice DAC6“.

Cílem EU je zlepšit mezinárodní spolupráci při správě daní. Unijní sedmadvacítka chce mít větší přehled o uspořádáních, která by mohla naplňovat znaky tzv. agresivního daňového plánování.

Oznámení lze podat v češtině i angličtině

Novelizovaná směrnice se stala součástí českého právního řádu loni. „Správcem oznámení je Specializovaný finanční úřad. Oznámení lze podat v češtině i angličtině. Úřad si nicméně může vyžádat překlad volných textových polí,“ vysvětlil partner poradenské společnosti BDO Jiří Jandečka.

Pandemie posunula ohlašovací lhůty

Kvůli pandemii koronaviru prodloužila česká vláda oznamovací lhůty. „Do 28. února 2021 musí firmy ohlásit daňově optimalizační uspořádání, k jejichž vzniku byl podniknut první krok mezi 25. červnem 2018 a 30. červnem 2020. To je období, k němuž se váže účinnost směrnice DAC6,“ uvedl Jiří Jandečka. „Do 30. dubna 2021 je třeba oznámit aktualizované údaje ohledně změn provedených do konce roku 2020,“ dodal.

Uspořádání stačí oznámit v jednom státě EU

Přeshraniční daňová uspořádání stačí ohlásit jen jednou a v jednom státě EU. „Pro ilustraci: česká firma využívá uspořádání, které zahrnuje Česko, Německo a Kypr. V takovém případě stačí, když o uspořádání informuje jen český úřad. Ale pokud už uspořádání oznámila v Německu, v Česku ani na Kypru ho už znovu hlásit nemusí,“ poznamenal Jiří Jandečka z BDO. „Česká firma by nemusela nic oznamovat ani v případě, že uspořádání už ohlásila jiná povinná osoba, tedy například kyperský zprostředkovatel,“ doplnil.

Důležité je uschovat identifikační čísla A-ID a D-ID

Každému nově oznámenému přeshraničnímu uspořádání je přiřazeno jedinečné identifikační číslo A-ID. Podobně se vždy automaticky vygeneruje unikátní identifikační číslo podání D-ID. „Obě čísla jsou zasílána na e-mailovou adresu. Oznamovatelé a další účastníci uspořádání by si je měli pečlivě uschovat. Poslouží totiž jako důkaz splnění ohlašovací povinnosti,“ zdůraznil Jandečka.

Některé nejasnosti vyřeší asi až soud EU

Naplňování směrnice DAC6 stále komplikují výkladové nejasnosti, které Komora daňových poradců konzultuje s Generálním finančním ředitelstvím. „Ne vždy panuje jistota, kde je hranice mezi tím, co se musí hlásit a co ne. Nejen v Česku, ale i v jiných státech EU bude ještě patrně dlouho trvat, než se množství výkladových nejasností vyřeší. Nakonec asi v řadě případů rozhodne až soud EU,“ uzavřel partner BDO Jiří Jandečka.


Zdroj: W4T.cz Byznys, finance, ekonomika 26.02.2021 (15:32:03), BusinessInfo.cz 26.02.2021 (16:57:04)