Daňová sleva na dítě stoupne. Končí i strop na bonus

Publikováno 27.04.2021
Autor: Ing. Tomáš Goláň

Rodinám s alespoň dvěma dětmi zůstane víc peněz než doteď. Daňové zvýhodnění stoupne, a to i zpětně od letošního ledna, schválili poslanci.

Rodině se dvěma dětmi zůstane o přibližně 2900 korun ročně víc než doteď, se třemi dětmi o zhruba 6500 korun. Počítá s tím novela, kterou na konci minulého týdne schválili poslanci. Návrh Jana Čižinského podpořili zástupci všech stran kromě hnutí ANO.

Daňová sleva na druhé dítě má stoupnout z dosavadních 19 404 na 22 315 korun za rok, u třetího a každého dalšího dítěte z 24 204 na 27 835 korun. To znamená zvýšení o 15 procent. Sleva na první dítě zůstane stejná jako doteď, tedy 15 204 korun.

Po rozdělení na měsíce vzroste sleva na druhé dítě z dosavadních 1617 na přibližně 1860 korun, na třetí a každé dítě z 2017 na 2320 korun. Rodina se dvěma dětmi si tak měsíčně polepší o víc než 240 korun, se třemi dětmi o skoro 550 korun. Sleva na první dítě – 1267 korun měsíčně – se nemění.

Vyšší slevu půjde využít už pro příjmy za rok 2021, předpokládá novela schválená poslanci. Podnikatelé se k ní dostanou při podání přiznání v prvních měsících roku 2022. Zaměstnanci, kterým se sleva odečítá každý měsíc z výplaty, mají dostávat víc peněz od července, na začátku příštího roku se pak ještě mohou těšit na vrácení přeplatku za letošní leden až červen.

Nová výše daňové slevy se může ještě nepatrně změnit. Roční hodnoty, které schválili poslanci, totiž nejsou dělitelné dvanácti. Kvůli tomu by – při rozpočítání na jednotlivé měsíce – nevycházela sleva v celých korunách. Dokonce ani v haléřích by se nedala spočítat zcela správně. Přesná měsíční částka je přitom důležitá jak pro zaměstnavatele, jednak pro lidi, kteří si daňové přiznání podávají sami a z nějakého důvodu nemohou využít slevu za celý rok.

Novela teď míří k senátorům. Nečeká se, že by měli výhrady k samotnému zvýšení slevy, zřejmě ji však vrátí poslancům s návrhem na opravu – tak, aby roční sleva byla dělitelná dvanácti. Takový krok už avizoval senátor a daňový expert Tomáš Goláň, k opravě vyzvala senátory i Komora daňových poradců.

Poslanci vylepšili také pravidla pro daňový bonus, který zaměstnanci dostávají měsíčně. Bonus se vyplácí, když daňová sleva na dítě je vyšší než původně vypočtená daň z příjmů (v případě měsíční výplaty jde nejdřív o zálohu na daň). Díky tomu pak lidé nejenže nezaplatí žádné daně, ale ještě od státu něco dostanou. Maximálně však mohou dostat 5025 korun měsíčně – a právě tento strop má od července skončit. To pomůže hlavně rodinám se čtyřmi a více dětmi, případně i některým rodinám s postiženým dítětem (s průkazem ZTP/P si lze odečíst dvojnásobek příslušné částky).

Až do konce loňského prosince (pro příjmy za rok 2020) existoval u daňového bonusu i roční strop: pracující rodič mohl dostat zpátky maximálně 60 300 korun. Tento limit zrušili poslanci na návrh lidovců v rámci loňského daňového balíčku. Rodiny se čtyřmi dětmi díky tomu od letoška dosáhnou až na 83 016 korun za rok, nenarazí už na zmíněný strop. S pěti dětmi mohou nově dostat až 107 220 korun. Podrobně jsme o této změně psali v samostatném článku.

Další pravidla pro slevu – oficiálně zvanou daňové zvýhodnění – se nemění. Hlavní podmínkou zůstává, že jde o takzvané vyživované dítě, které s vámi žije ve společné domácnosti. Slevu můžete využít jenom za kalendářní měsíce, na jejichž začátku splňujete obě podmínky, tedy vyživování i společnou domácnost. Bez omezení ji lze uplatnit i za měsíc, kdy se dítě narodilo. Takže třeba při porodu na konci července si můžete z daní odečíst šest dvanáctin roční slevy (za červenec až prosinec). Návod na tuhle i další šikovné slevy najdete v přehledu, jak si snížit daně.


Zdroj: peníze.cz 27.04.2021 (06:51:10)