Témata a komentáře

Podnikatelé musí vracet miliony. Berňák si posvítil na čerpání kompenzačního bonusu

Publikováno 19.06.2022
Autor: Komora daňových poradců ČR

Kompenzační bonusy pro živnostníky a podnikatele zasažené pandemií covidu už sice skončily, ověřování jejich čerpání ale zdaleka ne. Berní úřady je hodlají sledovat minimálně do konce tohoto roku. Dosud se do státního rozpočtu na základně kontrol vrátilo 158 milionů korun a Finanční správa v souvislosti s bonusy podala 153 trestních oznámení.

Cílem kompenzačních bonusů bylo zmírnit negativní dopady protiepidemických nařízení na podnikatele a živnostníky. Za letošek stát za tímto účelem vyplatil zhruba 4,2 miliardy korun. Za předchozí dva pandemické roky to bylo téměř 44 miliard. Obnos, který se vrátil do státní pokladny při kontrolách, proto tvoří jen malou část z celkem vyplacené částky.

158 milionů se vrátilo státu

Příjemci kompenzačních bonusů nyní musí počítat s možnou kontrolou oprávněnosti čerpání dávky. Tyto kontroly už Finanční správa realizuje a výsledkem některých je i vrácení kompenzačního bonusu. „Finanční správa provádí na základě výsledků analytické činnosti průběžné cílené kontroly a z nich je zatímní fiskální efekt zhruba 158 milionů korun,“ uvedl pro redakci CNN Prima NEWS Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.

Finanční úřady plánují v kontrolách oprávněnosti čerpání bonusu pokračovat minimálně do konce letošního roku. Vrácení peněz ale není vše, co při možném pochybení hrozí. Berní úřady podávají i trestní oznámení. „Finanční správa v souvislosti s kompenzačními bonusy dosud podala 153 trestních oznámení,“ dodal Heřtus.

Nezákonný postup úřadů?

Začátkem roku se objevily kritické zprávy o postupu Finanční správy při vyřizování žádostí o kompenzační bonus 2022. Hromadným prohlášením svůj nesouhlas vyjádřily například profesní komory včetně Hospodářské komory ČR, Komory daňových poradců či Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

„Z informací od našich členů vyplývá, že Finanční správa přistupuje k žádostem o kompenzační bonus velmi restriktivním způsobem ve vztahu k hodnocení podmínek pro vznik nároku na kompenzační bonus a postupuje přitom procesně nezákonným způsobem,“ uvedly profesní svazy v lednu.

Ministerstvo financí k tomu sdělilo, že úřady přistupují neprodleně k výplatě kompenzačního bonusu u drtivé většiny žádostí. Připustilo ale dílčí nedostatky a pochybení lidského faktoru.


Zdroj: CNN Prima News, 19. 6. 2022, 9:23