O kolik si přilepšují rodiče při uplatnění daňového zvýhodnění na děti

Publikováno 18.09.2024
Autor: Ing. Gabriela Ivanco

Daň z příjmu fyzických osob lze výrazně snížit daňovým zvýhodněním na děti. Zaměstnanci s nižší hrubou mzdou díky tomu žádnou daň z příjmu nezaplatí a ještě dostanou od státu peníze v podobě daňového bonusu. Finanční přilepšení ale záleží na tom, jak vysoké jsou vaše příjmy. Daňové zvýhodnění na děti lze uplatnit i u zkrácených úvazků a pracovních dohod.

Vždy jeden z rodičů může uplatnit při výpočtu čisté měsíční mzdy daňové zvýhodnění na děti, částka daňového zvýhodnění na první dítě činí 1 267 korun, na druhé dítě 1 860 korun a na třetí dítě 2 320 korun. V případě, že je dítě držitelem průkazu ZTP/P, je částka daňového zvýhodnění dvojnásobná.

Jak může být daňový bonus vysoký

„Daňové zvýhodnění snižuje vypočtenou daň z příjmu, a když je daňové zvýhodnění vyšší než daň z příjmu, tak náleží daňový bonus ve výši rozdílu právě mezi daňovým zvýhodněním a daní z příjmu,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Maximální částka daňového bonusu může být ve výši daňového zvýhodnění na děti, v praxi je však ve většině případů daňový bonus nižší než daňové zvýhodnění. „Například u hrubé mzdy ve výši 30 000 korun činí daň z příjmu po uplatnění slevy na poplatníka 1 930 korun a daňové zvýhodnění na dvě děti je 3 127 korun, takže daňový bonus činí 1 197 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Jak vysoká musí být mzda nebo odměna

Daňové zvýhodnění na děti lze uplatňovat i při práci na zkrácený úvazek nebo na některou z pracovních dohod. Základní podmínkou však je, že pro čerpání měsíčního daňového bonusu musí hrubá mzda nebo hrubá odměna činit alespoň polovinu minimální mzdy, v letošním roce tedy 9 450 korun.

„U nízké hrubé mzdy je daňový bonus vyšší než vypočtená částka povinného pojistného, takže čistá mzda zaměstnance na účet může být dokonce vyšší než sjednaná hrubá mzda v pracovní smlouvě,“ doplňuje daňová poradkyně.

Podmínky pro roční bonus

Uplatnit daňové zvýhodnění na děti stejně jako zaměstnanci mohou i živnostníci a další OSVČ, a to bez ohledu na to, zda uplatňují paušální, nebo reálné výdaje. Podmínkou je mít dostatečný příjem.

Nárok na roční daňový bonus vypočtený v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání vzniká, jestliže aktivní příjmy ze zaměstnání nebo podnikání dosahují alespoň šestinásobku minimální mzdy, za rok 2024 tedy 113 400 korun. Při nižších rozhodných příjmech nelze roční daňový bonus získat.

Pasivní příjmy z kapitálového majetku nebo z nájmu se pro účely daňového bonusu nehodnotí. „Z daňového pohledu je tedy jistější, když daňové zvýhodnění na děti uplatňuje rodič s vyššími příjmy, protože v takovém případě se vždy využije daňové zvýhodnění na děti v plném rozsahu,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.

Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, přičemž v odpracovaných měsících splňovali podmínky pro čerpání měsíčního daňového bonusu, ale za celý rok již rozhodného příjmu pro roční daňový bonus nedosáhnou. Může se to týkat například absolventů pracujících pouze tři či čtyři měsíce s nižší mzdou. „V těchto případech sice nenáleží vyšší roční daňový bonus, ale obdržené měsíční daňové bonusy se nevrací,“ dodává daňová poradkyně.


Zdroj: iDNES, 18. září 2024 00:00